Kultura

Ikone - veza vjernika sa Bogom

23.05.2024 | 12:37 Ikone - veza vjernika sa Bogom

Slikanjem ikona umjetnik povezuje posmatrača sa svetiteljem i Bogom i da bi djelo bilo potpuno, autor mora u sebi da stvori svijet Božijeg javljanja. Rečeno je to na izložbi ikona Petre Kosnić koja je sinoć otvorena u Centru za kulturu i informisanje.

Predstavljen je 21 rad autorke čiji je koncept savremen i nosi umjetničku i duhovnu vrijednost. Talenat i vještina umjetnika jesu presudni za stvaranje, ali kad je ikonopis u pitanju kanonska veza je neophodna jer podrazumijeva unaprijed propisana pravila i potrebu održavanja crkvenog umjetničkog pravca.

Profesor Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta „Sveti Vasilije Ostroški“ u Foči, Darko Đogo naglašava da ličnost ikonopisca nije u prvom planu mada jeste vrlo važna.

„Ikonopisac, s jedne strane ima predanje i ono što je prije njega i da „porodi“ čitav taj svijet da bi se Bog javio kroz ikonu i, s druge strane, da umjetnički plan bude zadovoljen“, rekao je Đogo za Radio Foču.

Dodaje da ikonopisac ne može da se osloni na vječito ponavljanje jer tada ne bi postojala njegova vrijednost.

„Onoliko koliko ikonopisac uloži u sebe i prepozna tačku na toj polupravoj koja ide od početka svijeta ka vječnosti toliko je on autentičan. Možemo da vidimo da najveći ikonopisci poput Andreja Rubljova jesu veličanstveni jer nisu bili ni kopisti ali ni umjetnička avangarda. Petra Kosnić vrlo uspješno radi, našla je neka rješenja koja su tradicionalna, a s druge strane su koloritno i kompoziciono okrenuta svijetu koji je vizuelno mnogo drugačiji od svijeta naših predaka“, istakao je Đogo.

Petra Kosnić smatra da ikonopis nije poziv nego priziv.

„Iako sam prije bila na umjetničkim školama, u pristupu ikonopisu sam morala krenuti ispočetka. Ikonopisanje je „treći sprat“ umjetnosti, jer treba da savladate sve osnovno i pored toga da se utvrdite u molitvi, postu i liturgijskom načinu života i tek onda pristupite slikanju. To je jedan vrlo složen proces i rad“, rekla je Kosnićeva.

Ikona znači slika, lik ili obraz, kaže definicija. Kult ikone u pravoslavnoj crkvi veoma je rasprostranjen i snažan. Vjernici se pred ikonom mole i na taj način komuniciraju sa svetiteljem ili Bogom.

Izložba Petre Kosnić organizovana je u okviru Majskih svečanosti.

Novinar: Vladimir Pantović
Izvor: Radio Foča

Podijelite vijest: