U prve dvije godine rata počinjeno 88 masovnih zločina nad Srbima
20.08.2024 | 13:26Iz Atlasa zločina nad Srbima tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata, koji svjedoči o tome na koji način i gdje su sve Srbi masovno stradali, buduće generacije učiće o svojoj prošlosti, poručeno je u Foči sa promocije prva dva toma ovog kapitalnog arhivskog djela.
U prva dva toma Atlasa zločina nad Srbima tokom Odbrambeno-otadžbinskog obrađena su masovna stradanja Srba, u kojima su ubijena najmanje četiri civila, tokom 1992. i 1993. godine.
Do sada je obrađeno 88 stratišta od čega 76 tokom 1992. i 12 tokom 1993. godine, a u planu je izdavanje još dva toma, za dvije posljednje godine građanskog rata u BiH, rekao je na promociji ovog kapitalnog djela jedan od autora Siniša Simikić.
"Do sada imamo obrađenih 88 stratišta, od čega 76 tokom 1992. i 12 tokom 1993. godine. Nesrazmjer u ova dva toma umnogome govori o samom karakteru građanskog rata u BiH, jer je atlas za 1992. godinu mnogo obimniji iz prostog razloga što je srpski narod bio neorganizovan, rat ga je sačekao nespremnog, što je platio životima nevinog stanovništva. Već 1993. godine, naročito poslije aprila te godine, kada dolazi do uspostavljanja linije fronta, nivo stradanja je smanjen, međutim nije izostao“, rekao je Simikić.
On je dodao da se u prvom tomu nalaze obrađena četiri masovna zločina na području opštine Foča.
Viktor Nuždić, direktor Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, istakao je da zadatak Centra ovim neće biti završen, te da će nakon izdavanja preostala dva toma uslijediti još jedan obiman posao, koji će se odnositi na stradanje Srba u Republici Srpskoj Krajini.
"Ovim atlasom dokazano je da su Srbi masovno stradali, da je njihovo najveće stradanje bilo tokom 1992. godine, kada još nisu bili organizovani, odnosno kada Vojska Republike Srpske nije djelovala u svom punom kapacitetu. Samim tim možemo govoriti o karakteru rata, gdje je evidentno da Srbi nisu spremno dočekali rat", rekao je Nuždić.
On je naveo da je obaveza Centra da insistira na procesuiranju ovih zločina.
"Bolno je da srpske žrtve nemaju pravosudnu satisfakciju, a posebno je to izraženo na području opštine Foča, gdje imamo stratišta poput zločina u Jabuci, gdje još nemamo bilo kakav pravosudni proces", istakao je Nuždić.
Načelnik opštine Foča Milan Vukadinović rekao je da se istorija često ponavlja, ali i zaboravlja, što je prirodan proces.
"Ali, zato postoji kultura sjećanja da bi se od zaborava otrgnulo stradanje našeg naroda, zato postoje institucije i mehanizmi kako da se napravi sistem da se naše stradanje ne bi ponovilo", rekao je Vukadinović.
Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Foče Janko Filipović rekao je da Atlas zločina predstavlja zavještanje budućim generacijama kao arhivski primjerak svega onoga što se dešavalo srpskom narodu u BiH.
"Po jedan primjerak atalasa doniraćemo bibliotekama Bogoslovskog fakulteta, Srednje bogoslovske škole i Srednjoškolskog centra u Foči, da bi se buduće generacije upoznale sa tim šta se dešavalo Srbima tokom posljedeg rata", rekao je Filipović.
Na promociji Atlasa govorio je i Nenad Tupeša, profesor Bogoslovskog fakulteta "Sveti Vasilije Ostroški" u Foči.
Novinar: Igor Janković
Izvor: Radio Foča