Zdravstvo

Nedovoljno razvijena svijest o važnosti darivanja krvi

13.02.2025 | 17:11 Nedovoljno razvijena svijest o važnosti darivanja krvi

Darivanje krvi jedan je od najhumanijih činova koji nekome može spasiti život, ali u Foči, za razliku od opština u regiji, još uvijek nije dovoljno razvijena svijest stanovništva o važnosti dobrovoljnog darivanja krvi. Organizovanjem udruženja situacija bi se značajno popravila smatraju u Zavodu za transfuzijsku medicinu u Foči.

Manjak zaliha krvi u Službi Zavoda za transfuzijsku medicinu u Foči najizraženiji je tokom januara mjeseca, zbog neradnih dana i nemogućnosti organizovanja dobrovoljnih akcija, kaže specijalista transfuziologije i načelnik službe Zavoda za transfuzijsku medicinu u Foči Senka Milić. Dodaje da fočanska bolnica trenutno ima dovoljno zaliha krvi, a da im je najpotrebnija krv nulte i A grupe, bez obzira na rh faktor.

U ovoj Službi, pored samostalnih slučajeva,  zalihe krvi se obezbjeđuju i kroz akcije dobrovoljnog darivanja krvi, a Milićeva je ponosna na dobru saradnju sa udruženjima dobrovoljnih davalaca krvi iz Višegrada, Rogatice, Novog Goražda, Bileće i Gacka. U Foči još uvijek nije dovoljno razvijena svijest o važnosti dobrovoljnog darivanja krvi, navodi Milićeva: „ Zaista nam je teško da u našoj opštini i na ovom podneblju razvijemo svijest kod stanovništva o važnosti darivanja krvi i veliki je problem „probuditi“ nove davaoce. Ne znam gdje je problem, iako mi uporno pokušavamo objasniti da je to bezbolan proces, da nema posljedica, da kratko traje, da je to čin koji pomaže drugima a ne ugrožava davaoca, jer uzima se dozvoljena količina krvi koja ne može davaocu izazvati nikakve zdravstvene smetnje“.

Tridesetpetogodišnji Miodrag Ivanović krv je darivao 41 put. Kako kaže, počelo je sasvim slučajno, a danas mu je to jedna od najdražih navika u koju je uključio i deset godina mlađu sestru Zoricu, koja je do sada četiri puta darivala krv: „Od 2013. godine sam dobrovoljni davalac krvi. Prvi put kada sam dao krv, ona je trebala ocu mog kolege i tako je počelo. U tih 12 godina 41 put sam darivao krv, a ponosan sam na činjenicu da je i moja mlađa sestra postala dobrovoljni davalac krvi. Mi ćemo nastaviti sa tim sve dok budemo zdravi jer je predivan osjećaj kada znate da ste samo sa jednom dozom krvi vjerovatno spasili nečiji život“.

Ivanović se slaže da je svijest od važnosti dobrovoljnog darivanja krv u Foči nedovoljno razvijena, te preporučuje svim mladim ljudima da se uključe u akcije. Jedan je od inicijatora osnivanja udruženja dobrovoljnih davalaca krvi koje bi značajno unaprijedilo proces davalaštva: „Zaista bi nam mnogo bilo lakše kada bi osnovali udruženje, vjerujem da bi tako okupili veći broj davaoca krvi. Pored toga, imamo podršku ljekara i osoblja iz Službe za transfuziju jer bi to i njima značajno olakšalo rad. Za sada smo neformalno organizovani preko viber grupe, gdje nas ima oko 40, i na taj način kontaktiramo davaoce kada je neka hitna situacija“, kaže Ivanović.

Da bi neko postao dobrovoljni davalac krvi prvobitno je neophodna volja i želja, a potom da osoba bude zdrava, da ne boluje od hroničnih ili autoimunih bolesti, te da ne koristi lijekove koji bi svojom cirkulacijom u krvi promijenili terapijski efekat uzete doze krvi, kaže Milićeva: „Svakom davaocu se prvo radi kontrola hemoglobina. Da bi se dala krv kod žena hemoglobin mora biti iznad 125, a kod muškaraca iznad 135. Nakon urađenog hemoglobina popunjava se uputnik sa nekih 30-ak pitanja o načinu života i zdravlju i bitno je da davaoci tu budu potpuno iskreni. Potom se obavlja ljekarski pregled, mjerimo krvni pritisak,  poslušamo rad srca i pluća, obavimo razgovor i ako su svi uslovi ispunjeni osoba može dati krv“.

Muškarci mogu da doniraju krv svaka tri, a žene svaka četiri mjeseca.

Novinar: Nataša Petrović
Izvor: Radio Foča

Podijelite vijest: